Urządzenie, które konwertuje energię promieniowania słonecznego na ciepło, co to jest? Kolektor słoneczny, coraz częściej spotykane rozwiązanie, które pozwala nam zaoszczędzić na energii i obniżyć koszty utrzymania domu.

Płaskie kolektory słoneczne dzieli na:

1. Zwykłe, czyli takie o kształcie prostokąta, na całej powierzchni pokryte warstwą absorbera, do którego przylegają rurki przez które przepływa czynnik roboczy.

2. Próżniowe, takie, które budową przypominają kolektory płaskie, ale wokół powierzchni absorbera wytworzona zostaje w nich próżnia. Kolektory takie są wydajniejsze niż płaskie, gdyż pozwalają na mniejsze straty ciepła i potrafią odzyskiwać energię rozproszoną.Urządzenia te z racji swej hermetycznej budowy nie są narażone na korozję czy zbieranie kurzu.

2. Próżniowe – rurowe, kolektory, w której absorber umieszczony jest w szklanej rurze próżniowej. Wśród rozwiązań rurowych wyróżniamy również: kolektory słoneczne z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego, kolektory koncentryczne (czyli takie, w których wykorzystano zwierciadła paraboliczne), oraz kolektory z rurkami cieplnymi.

Każdy z kolektorów różni się od reszty budową i zasadą działania, wszystkie natomiast pozwalają na poczynienie znacznych oszczędności w gospodarstwie domowym. Zakup i montaż kolektorów to sprawa jednorazowa a ich użyteczność wynosi wiele lat, więc w ogólnym rozrachunku opłaca się zainwestować raz, ażeby przez długi czas sukcesywnie oszczędzać na zużyciu energii potrzebnej nam każdego dnia.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów